Beylikdüzü, İstanbul
0552 491 99 27
info@tellmeinn.com

Duygular Öcünü Alır

Duygular Öcünü Alır

duygular öcünü alır beylidüzü migros

Enerji yoktan var olmaz var olan enerji de yok olmaz. Sadece biçim değiştirerek başka bir şekilde karşımıza çıkar.

Sert bir şekilde duvara doğru fırlattığınız kar topu çarpmanın etkisi ile parçalara ayrılıp gözden kaybolur ama bu kartopunu oluşturan bileşenlerin tamamen yok olduğu anlamına gelmez. Su olarak evren içerisindeki yaşantısına devam eder. Isı yükselince de su, buhar olur. Belki bambaşka bir ülkede bir bulut olarak üzerimizde gezer. Yani kartopunun yok olması bu kar topunu oluşturan “varlığın” yok olması demek değildir.

Duygularımız da içinde bulunduğumuz durumlar sonucunda ortaya çıkar.

Beşiğinde uzanmış yatan bir bebeğin üzerine düşen küçük oyuncak ayı bebek için bizim anlamlandıramayacağımız bir travmaya sebep olabilir. Oluşan ve o an için bizim algılayamadığımız bu duygu yıllar sonra farklı bir şekilde karşımıza çıkabilir.

İletişimde bulunduğumuz insanlarla yaşadığımız farklı deneyimler farklı duygulara sebep olur. Genel olarak mutluluğumuzu ve memnuniyetimizi dışa vurmamız olası iken, kızgınlığımızı, öfkemizi ve gerçek düşüncemizi saklama eğiliminde olabiliriz. Bunu muhatabımızı kırmamak ya da muhtemel bir çatışmanın içine girmemek için yaparız.

Aynı ofiste çalıştığımız ve sürekli “yüz yüze baktığımız” iş arkadaşımızın bizi derinlemesine rahatsız eden hareketlerini veya sözlerini görmezden gelmeye çalışabiliriz. O anı hızlı bir şekilde geçiştirerek yok sayabiliriz.

Ancak o an için oluşan ve içimize attığımız duygular bir gün mutlaka bizi farklı bir formatta ziyaret edecektir.

Belki vücudunuzun bir yerinde bir kis, belki bir deri hastalığı belki de anlam veremediğiniz bir ağrı… Siz hayattayken bu duygu mutlaka geri dönüp kendini hatırlatacaktır.

Yapılması gerekense “açık” bir iletişim kurabilme cesaretinde olmaktır. Evet muhatabımız kırılabilir, ufak da olsa çatışma ortamı oluşabilir… Ancak bu açık iletişim hem sizin o kişi ile daha verimli zamanlar geçirmenize hem de içinize attığınız duygulardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu konuda cesareti yakalamak için tek başınızayken çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin “Ahmet, senin sürekli olarak karşımda birilerini eleştirmenden rahatsız oluyorum ve o günkü enerjim çok düşüyor. Lütfen daha farklı konulardan bahsedelim…”

Ya da “Derya, seninle vakit geçirmek çok güzel ama benimle sürekli emr-i vaki konuşman ve planlarıma saygı göstermeden kendi planına uymamı beklemen beni çok olumsuz etkiliyor. Senden bu konuda anlayışlı olmanı bekliyorum…” gibi cümleleri tek başınıza tekrara ederek çalışırsanız yüz yüze geldiğinizde konuşmanız çok daha kolay olacaktır.

Sağlıklı ve huzurlu ortamlar dileriz.

Adres: Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No: 7 Aslan Residence Kat:2 Daire:27

Beylikdüzü/İstanbul

 

Bir yanıt yazın

Yaz
Bireysel, çocuk, ergen ve çift psikoloğu, Wisc-4 ve Cas Testi