Beylikdüzü/İstanbul
02128732017
info@tellmeinn.com

Ergen Danışmanlığı

Ergen Danışmanlığı

Ergenlik “Yetişkinlerin bütün haklarına sahip olup sorumluluklarından kaçınmak” olarak tanımlanabilecek bir dönemdir.

Yaşanan kimlik problemleri, “özgür olma” talebi, aile ile sorunlar ve çevre uyumunun azalması ergenlik döneminde karşılaşılabilecek kişilik problemleri iken ergenlik dönemi ile değişen fiziksel değişimler sorunların kaynağı olarak karşımıza çıkabilir.

 

Her insan kendi sosyal çevresini oluşturmakta özgürdür. Ancak kimi zaman ergen bireyler bu çevreyi aileye bir tepki olarak kullanarak yanlış adımlar atabilir.

Ergenlik döneminde; aniden boyun uzaması, sivilcelerin baş göstermesi, sesteki değişim, kız çocuklarının adet dönemine girmesi gibi durumlar uyum sağlamakta zorlanılan durumlar haline gelebilir. Bu zorlanma ergen bireyi sosyal çevresinden ve ailesinden koparabilir. 

Ergenlik dönemi ile eğitim geçiş aşamaları aynı zamanlara denk geldiği için çeşitli kaygıların ve aile içi çatışmaların arttığı görülebilir. Karar verme zorluğu ergen bireyde kaygıya neden olabilir. Aynı kaygı problemi sınavlarda da “sınav kaygısı” olarak karşımıza çıkabilir.

Ergen bireylerin kimlik arayışı ve “kendi olma” çabalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan çatışmalardır. Bu süreçte sıklıkla anne-babadan nefret edildiği dillendirilebilir.

Fiziksel değişimle birlikte gelen cinsel kimliğin oluşumu süreci hem kız hem de erkek çocuklar için sorunlu geçebilir. 

0212 873 20 17-0552 491 99 27

Tellmeinn Psikoloji ve Danışmanlık Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No:7 Kat: 2 Daire: 27 Beylikdüzü/İstanbul 02128732017

Nasıl Gelinir?

Bilgi Alın
1
Buradayız, sizi dinliyoruz.