Beylikdüzü, İstanbul
0552 491 99 27
info@tellmeinn.com

Tatil Dönüşü Aile İçi Tartışmalar

Tatil Dönüşü Aile İçi Tartışmalar

Tatillerin genel amacı yıl boyunca bünyede biriken stres ve yorgunluğun atılmasıdır. Ancak tatilden beklentiler kişinin duygusuna ve karakterine göre farklılık gösterebilir.

Öncelikle ülkemizde yaygın olan 2 tatil türünü ele alalım.

1- Anne babaların memleketlerinde ziyaret edildiği geleneksel tatiller.

Bu tatil tipi çocuklar için genelde keyiflidir. Babanne, annane ve dede ziyaretleri, dayı, amca ve kuzen görüşmeleri bir çocuklar için unutulmaz anı kaynaklarıdır. Şehirde büyüyen çocukların kümes ve ahır hayvanlarıyla kısa süreli buluşmaları da keyifli geçer.

Ancak anne babalar için tartışmalar “ilk kimin ailesinin ziyaret edileceği” ile başlar. Ardından, gidilen akrabalarda yapılan konuşmalar, mal mülk tartışmaları, kına-nişan-düğün sürecinde yaşanılan olumsuzlukların tekrar gündeme gelmesi gibi olumsuzluklarla tatil dönüşü yaşanacak kavgalar için bolca sebep biriktirilir.

Bu noktada çözüm, eşlerin tatile gitmeden önce yapılacak konuşmalar ve alınacak tavırlar hakkında anlaşmaya varması ile mümkün olabilir. Emin olun evinizdeki kavgadan kimsenin haberi olmayacak. O sebeple bu ziyaretlerde yaşananları mümkün olduğunca arkanızda bırakmaya çalışın.

2- Otel konaklamalı tatiller.

Bu tatil tipinde çıkan tartışmaların kaynağını ise “tatil anlayışı” oluşturur. Tatili “sükunet ve dinlenme” yeri olarak değerlendiren taraf ile “oturmayı mı geldik hadi her şeyin tadını çıkaralım, sabah denize girip akşam otelin kulübünde eğlenelim” diyen taraf hep bir çekişme içindedir.

Bunun yanında yapılan masrafın alınan hizmete değip değmediği, çocuğun yeteri kadar yiyip-içip eğlenip eğlenmediği gibi konular da gerginlik sebebi olabilir.

Yine aynı şekilde bu tatil türünde de önceden konuşup anlaşmak çok önemlidir. 

Bunun yanında 1 haftalık tatilde çocuğun yeme problemini çözemeyeceğinizi lütfen unutmayın. 

Bir birinize farklı keyifleriniz için fırsat verin. Bazen siz denizde ya da havuzda yüzerken partnerinizin kafa dinlemesine müsaade edin.

Unutmayın, amaç, stres atıp eğlenmek. Stres yüklenip gelmek değil!

Geç olsa da hepinize iyi tatiller 

Adres: Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No: 7 Aslan Residence Kat:2 Daire:27

Beylikdüzü/İstanbul

Yaz
Bireysel, çocuk, ergen ve çift psikoloğu, Wisc-4 ve Cas Testi