Beylikdüzü, İstanbul
0552 491 99 27
info@tellmeinn.com

Depresyon ve Gizli Depresyon

Depresyon ve Gizli Depresyon

gizli depresyon

Varlığından haberdar olunan her problem gizli olanlara karşın daha “güvenilir” ve çözülebilirdir.

Hem fiziksel hem de ruhsal ve zihinsel sorunlar için durum aynıdır. Gizli bir şekilde ilerleyen kanser hastalığı insanı nasıl savunmasız yakalıyorsa gizli bir şekilde ilerleyen psikolojik rahatsızlıklar da aynı şekilde yakalamaktadır.

Depresyon, yaygın olarak duyulmuş ve semptomları bilinen psikolojik bir rahatsızlıktır. Tabi her üzüntünün ve her bunalımlı halin depresyon olmadığını da bu noktada aktarmakta fayda var.

Uyku bozukluğu, umutsuzluk, kötümserlik, yeme bozuklukları, yalnız kalma isteği, öz saygının azalması ve sürekli olarak hissedilen suçluluk duygusu depresyonun bilinen yaygın belirtilerindendir.

Yoğun depresyon vakalarında bu belirtilere ek olarak “unutkanlık da” baş gösterebilir. Bu noktada karşılaşılan unutkanlık genel olarak bireyin çok üzüleceği durumlara karşı beyni aracılığı ile geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Yorgunluk ve uykusuzlukla birlikte unutkanlık artış gösterebilir.

Depresyon belirtileri taşıyan bireylerin vakit kaybetmeden profesyonel yardım alarak günlük hayatlarına enerjik bir şekilde devam etmeleri çok önemlidir.

Gizli depresyon ise daha tehlikeli bir psikolojik rahatsızlıktır. Uzun yıllar boyunca bu depresyonla yaşayan birey rahatsızlığı kişiliğinin bir parçası olarak algılayıp çözüm yoluna gitmeyi aklına getirmez.

Normal depresyonun aksine gizli depresyondaki birey kendine farklı uğraşlar bularak aktif bir şekilde hayatın içinde var olur. Ancak bu varoluş içsel bunalımlarına iyi gelmez.

Gizli depresyonda olan bir arkadaşınız sizin doğum gününüzü organize edip sizinle birlikte doyasıya eğlenecek kadar enerji doludur. Ancak kendisiyle baş başa kaldığında derin sorgulamalara girer.

Yeme ve uyku düzenleri bozuk olan bu bireyler dışarıdan neşe dolu ve huzurlu görünmelerine rağmen içlerinde sürekli bir çatışma halindedirler…

Bu noktada bir gün bütün bastırılmış duyguların toplu bir şekilde “intikamını” alacağını unutmamak gerekir. Bu duygular zamanla fiziksel bir takım belirtiler şeklinde dışa vurulur. Vücutta oluşan bir kis, deride gerçekleşen bir deformasyon ya da daha ciddi bir hastalığın kökleri bastırılmış duyguda yatıyor olabilir.

Bir şekilde bu depresyon halinin farkına vararak çözüm yolları aramak hem kendimiz hem de çevremiz için oldukça önemlidir.

Gerçek mutluluğu bulduğunuz güzel günlere…

 

Adres: Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No: 7 Aslan Residence Kat:2 Daire:27

Beylikdüzü/İstanbul

 

Bir yanıt yazın

Yaz
Bireysel, çocuk, ergen ve çift psikoloğu, Wisc-4 ve Cas Testi