Beylikdüzü, İstanbul
0552 491 99 27
info@tellmeinn.com

Ergenlerde Yeme Problemi

Ergenlerde Yeme Problemi

Ergenlik dönemi, genellikle 12 ila 18 yaşları arasında ortaya çıkan önemli bir gelişim sürecidir. Bu dönemde ergenler bedensel ve psikolojik değişiklikler yaşarlar. Yeme bozuklukları, ergenler arasında yaygın olarak görülen ciddi bir sorundur. İşte ergenlerde yeme bozuklukları hakkında bazı temel bilgiler:

  1. Anoreksiya Nervoza (Anoreksiya): Ergenler arasında en yaygın yeme bozukluğu olan anoreksiya, yemek yememe ve aşırı kilo kaybı ile karakterizedir. Anoreksiya nervoza olan ergenler, genellikle kendilerini kilolu görme yanılsaması yaşarlar ve aşırı diyet yaparlar.

  2. Bulimia Nervoza (Bulimiya): Bulimia, ergenler arasında sıkça görülen bir yeme bozukluğudur. Bu durumda, ergenler tekrarlayan ataklarla karakterize yeme nöbetleri yaşarlar ve ardından kilo alımını önlemek için kendilerini kusarlar veya müshil kullanırlar.

  3. Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (Binge Eating Disorder): Tıkınırcasına yeme bozukluğu, tekrarlayan kontrolsüz yeme nöbetleriyle karakterizedir. Ergenler, normalden çok daha fazla miktarda yiyecek tüketirler ve bunun sonucunda genellikle kilo alırlar.

Ergenlerde yeme bozukluklarının ortaya çıkmasında birden çok faktör etkili olabilir. Bunlar arasında genetik yatkınlık, ailede yeme bozukluğu öyküsü, ergenin özgünlüğe duyarlılık, düşük benlik saygısı, beden algısı bozukluğu, baskı veya zorlayıcı sosyal normlar sayılabilir.

Ergenlerde yeme bozuklukları ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Beslenme eksiklikleri, kilo kaybı, hormonal sorunlar, depresyon, anksiyete, sosyal izolasyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Tedavi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir ve çoğunlukla psikoterapi, beslenme danışmanlığı ve tıbbi müdahaleyi içerir.

Eğer bir ergen yeme bozukluğu belirtileri gösteriyorsa, ailesi veya yakın çevresi destek sağlamalı ve bir uzmandan destek alınmalıdır.

Adres: Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No: 7 Aslan Residence Kat:2 Daire:27

Beylikdüzü/İstanbul

Yaz
Bireysel, çocuk, ergen ve çift psikoloğu, Wisc-4 ve Cas Testi