Beylikdüzü/İstanbul
02128732017
info@tellmeinn.com

Psikolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Psikolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle üniversitelerin psikoloji bölümünü bitiren herkesin psikolog ya da terapist olarak hizmet vermediğini unutmayalım.

Bilinen adı ile psikologluk ya da verilen hizmetin tanımına daha uygun olan terapistlik hem kişisel yatkınlık hem de alınan eğitimlerle sağlanan bir beceridir.

Yani psikoloji bölümünü bitirmiş ya da okumaya devam eden tanıdıklarınıza ayak üstü sorduğunuz soruların zaman zaman derdinize çare olmaması bununla ilgili olabilir. Burada değinmeden geçmeyelim; psikolog adayları ya da psikologlar da bizim gibi ilişkileri olan, zamanı değerli olan, etik çerçeveye dikkat eden ya da etmek isteyen, sevinen, üzülen, zaman zaman heyecanlanan insanlardır. Dolayısıyla gördüğünüz her yerde onlara sorular sormak, mesleki birikiminden istifade etmek istediğiniz zaman verimli bir geri dönüş alamayabilirsiniz.

Yapmanız gereken tanıdığınız olmayan bir psikologdan randevu alarak probleminize çözüm aramaktır.

Dana önce Terapist olma süreci ile ilgili daha ayrıntılı bir yazıyı sitemizde paylaşmıştık. Oraya tekrar göz atmakta fayda var.

Şimdi tekrar kendi problemimize uygun terapist arama konusuna dönelim.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikle hizmet alacağınız terapistin mutlaka ilgili bölümden lisans eğitimi ve klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmış olmasına dikkat edin. Özellikle bölümü psikoloji olmayan ve akademik olarak geçerliliği onaylanmamış yöntemler deneyen kişilerle vakit ve para kaybetmeyin. 
 • Terapistin diplomasının geçerliliğinin olduğunu kontrol edin. Bazı yurt dışı üniversitelerinin Türkiye’de denkliği olmadığını unutmayın.
 • Yapılan yüksek lisansın ve yazılan yüksek lisans tezinin sizin probleminizle ilgili olması daha verimli bir süreç geçirmenize yardımcı olacaktır. Örneğin çocuğunuz için bir arama yapıyorsanız terapistin çocuklarla ilgili bir tez yazmış olması sizin için tercih sebebi olabilir.
 • Terapistin staj yaptığı yerler mesleki deneyimi açısından önemlidir. Bu deneyimleri kazanmış olması sürecinizi kolaylaştıracaktır.
 • Yine terapistin çalıştığı kurumlar ve çalışma süreleri dikkate alınması gereken bir noktadır.
 • Terapistle ilgili web sitelerinden ve ilgili platformlardan yapılan yorumlara dikkat edin.
 • Eğer tercih edeceğiniz terapistin fotoğrafı ya da dış görünümü size sıcak gelmiyorsa yani ilk intibanız olumsuzsa randevu almayın. O terapist çok başarılı bir terapist dahi olsa ön yargınız nedeni ile terapi süreciniz olumsuz etkilenebilir.
 • Tanıdık bir psikolog tercih etmeyin. Zaten etik değerlere bağlı bir tanıdığınız sizi danışan olarak kabul etmeyecektir.
 • Eğer sizin terapiste açılmanıza engel teşkil edecekse bir tanıdığınızın tanıdığı olan psikoloğu da tercih etmemenizde fayda var. Buradaki en önemli nokta gerçek probleminizi bütün açıklığı ile konuşmanıza engel olacak bir durumun olmamasıdır.
 • Bulunduğunuz adrese çok uzakta olan ve terapi sürecinizi aksatabilecek mesafeleri tercih etmemeye dikkat edin. Terapilerde süreklilik önemlidir. Eğer aksama yaşanırsa kazanımlarınız boşa gidebilir.
 • Tercihinizi yaptıktan sonra gittiğiniz merkezin fiziksel durumu ve terapistle ilgili ilk intibanız çok önemlidir. Eğer beklediğiniz duyguyu alamadıysanız fazla vakit kaybetmeden terapistinizi değiştirin.
 • Genellikle ilk görüşmede nasıl bir süreç izleneceğini terapistiniz anlatacaktır. Ancak anlatmaz ise sorma hakkınızın olduğunu unutmayın.

Bu maddeler ışığında başladığınız terapinin faydalarını görmeye başlayacaksınız.

Mutlu bir yaşam dileriz.

0212 873 20 17

Tellmeinn Psikoloji ve Danışmanlık Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No:7 Kat: 2 Daire: 27 Beylikdüzü/İstanbul 02128732017

Nasıl Gelinir?

Tags: , , , , ,

Bilgi Alın
1
Buradayız, sizi dinliyoruz.