Beylikdüzü/İstanbul
02128732017
info@tellmeinn.com

Mesleğin Psikolojindir

Mesleğin Psikolojindir

meslek seçimi

Yaşamı idame ettirebilmenin ve sosyal yapıya dahil olabilmenin bir takım kriterleri vardır.

“Meslek sahibi olmak” bir çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de oldukça önemli bir kriterdir. Eskiden sadece erkekler için önemli olan bu kriter toplumsal parametrelerin değişmesi ile kadınlar için de önemli hale gelmiş durumda.

Meslek sahibi olabilmenin genel olarak iki yolu var ülkemizde. Birincisi “usta-çırak” ilişkisi ile “alaylı” olarak eğitim alıp meslek edinmek. Diğeri ise üniversitelerin ilgili lisans ve lisans üstü bölümlerinden mezun olup mesleğe atılmak.

Birinci seçenekte mesleği daha giriş aşamasından test etme şansınız var. İkinci seçenekte ise ancak “stajyer” olduğunuz dönemde seçtiğiniz alanın size tam olarak ne kadar uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Tabi bu noktadan sonra radikal bir karar verip okuduğunuz 3-4 yılı yok sayma şansınız var. Ancak genelde öyle olmuyor. Emek verilen okuma süresini heba etmek yerine “bu kadarına da katlanırız canım…” diyerek mezun olunup mesleğe girişiliyor.

Kariyer hedefi belirlenirken ilgi duyulan mesleğin öncelikle ülkemizde uzun süre geçerli olması şartı göz önüne alınıyor. Bu mantıkla bakıldığı zaman, öğretmenlik, doktorluk, avukatlık gibi işlerin her zaman en çok tercih edilen meslekler olduğunu görmek mümkün.

Ve bu meslekler analiz edilirken her zaman en avantajlı yönleri ile ele alınıyor. Mesela “öğretmenlerin uzun süre tatil yapması ve yarım gün çalışması…” ya da “doktorların iyi para kazanması..” gibi.

Şimdi isterseniz bir de bu mesleklerin psikolojik geri dönüşümlerine bakalım. Belki de istediğimiz bu değildir.

Ayrıca, psikolojik olarak kaldıramayacağımız işi yapmamak daha az iletişim kazası ve daha az çatışma demektir.

  • Doktorluk

Doktorluk zaten bilinen avantajları ile en çok tercih edilen mesleklerden biri. Peki siz bu avantajların yanında, uykusuzluk, yorgunluk gibi fiziksel zorluklara katlanabilecek misiniz? Bunun yanında sizinle görüşmeye gelen endişeli ailelerin ve hatta bir yakınını kaybetmiş acılı bir bireyin gerilmiş sinirlerine karşı ne kadar dirayetli olabileceksiniz.

Doktorluğun belki de en zor yanı “her şeyi” olarak bildikleri insanları kaybeden fertlerin hüzünleri ile yüz yüze gelmektir.

Evet bunu her zaman yaşamayacaksınız ama bu ihtimalin her zaman var olduğunu unutmayın.

Yani metanete en az hasta yakınları kadar ihtiyacınız olacak.

  • Öğretmenlik

Yine çok tercih edilen ve görece avantajlı yönleri daha çok olan bir meslek. Ancak iyi bir psikolojiniz yoksa sizi ziyadesiyle zorlayabilir.

Çocuklarla sürekli ilgilenmek içten gelen, pozitif ve sürekli bir enerjinin sonucunda mümkün olabilir. Tabi bununla da kalmaz çocukların aileleri ile de sabırlı bir şekilde iletişim kurmak gerekir.

Yıllarca aynı konuyu aynı yaş grubundaki öğrencilere hep aynı heyecan ve özveri ile anlatmalısınız. Çünkü öğrenci sizin o konuyu sevdiğiniz kadar sevecektir.

Problemi olan bir çok çocukla ilgilenmek de öğretmenlerin görevi.

Yani öğretmenlik için de sabır önemli bir araç…

  • Avukatlık

Avukatlık mesleği gereği aldığınız davalarda birilerini savunurken birilerinin ceza almasını sağlamış olacaksınız.

Sürekli savunma işi ile uğraşırken karşı tarafın açıklarını da aramak durumunda kalacaksınız. Bu sizi oldukça titiz ve gözü açık bir insan haline getirebilir.

Ama aynı zamanda sürekli “muhalif” biri olarak da kalabilirsiniz. Her konuda detaylara iniyor olmak kişisel ilişkilerinize de yansıma olasılığı olan bir durum. Bu sefer de aileniz için sabır gerekiyor.

Bunların yanında bir avukatın en çok zorlanacağı durum zaman zaman istemese de birilerini savunmak zorunda olması olabilir. Ya da almak istediği bir davayı elinde olmayan nedenlerle kaybedebilir.

Yani bir avukat olarak en çok ihtiyacınız olan yenilginin de olabileceğini kabullenen bir zihin olacaktır.

  • Psikologluk

Aynen yukarıdaki meslekler gibi dezavantajlarından çok fazla bahsedilmeyen bir meslektir. Psikologların kazançları ile ilgili daha önce kaleme aldığımız şu yazıda psikolog olana kadar geçen süreçteki zorluklardan bahsetmiştik.

Zorluklar psikolog olduktan sonra da devam ediyor. Danışanlarınızla yaşyabileceğiniz iletişim problemleri hiç istemediğiniz noktalara gelebilir.

Yaptığınız seansların ardından başarılı olup olmadığınızı anlama çabası ya da iyi bir seans akışı için gösterdiğiniz çaba bir takım kaygılarınızı tetikleyebilir.

Sonuç olarak psikolog olmak için de iyi bir psikolojiye sahip olmak size avantaj sağlayacaktır…

Ele aldığımız bu örnekler dışında düşündüğünüz her mesleğin avantajını dinleyin ve detayları hakkında bilgi edinin. Ancak dezavantajlarını ve psikolojinize uygun olup olmadığını da doğrudan o işi yapan kişilere sorarak öğrenin.

Böylece yıllar geçse de yaptığınız işten sıkılmayacak ve her gün yeniden işe gitmek için aynı heyecan ve istekle yataktan çıkacaksınız.

Ruhunuza iyi gelecek meslekler dileğiyle….

0212 873 20 17-0552 491 99 27

Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi 

No:7 Kat: 2 Daire: 27 

Beylikdüzü/İstanbul 

02128732017

Beylikdüzü Psikolog

Tags: , , , , , , , , , ,

Bilgi Alın
1
Buradayız, sizi dinliyoruz.