Beylikdüzü/İstanbul
02128732017
info@tellmeinn.com

Sansür; Kim İçin, Ne Kadar?

Sansür; Kim İçin, Ne Kadar?

Son dönemde internetin yaygınlaşmasıyla tv karşısında geçirdiğimiz süre azaldı. Artık hepimiz zamanımızın çoğunu bilgisayarlar başında çoğunlukla Youtube karşısında geçirmeye başladık. Bu da eğlence sektöründen haber kanallarına birçok alanda bir dönüşümü başlattı. Artık sermayenin kontrolünde olmaktan çıkan bireysel ama etkili birçok Youtube kanalı var. Eskiden televizyonlarda izlediğimiz birçok ünlü yüz kendi Youtube kanallarında özgürce yayın yapabiliyor ve insanlar da gerçekten bundan memnun.

Evlerde kumanda kavgası tarih oldu. İnternete bağlı herhangi bir aygıttan isteyen istediği şeyi izleme imkanına sahip. Birçok yerli ve yabancı internet yayın platformu artık televizyon kanallarının yerini alıyor. Haliyle RTÜK’ten bağımsız yayın yapabiliyorlar. Kendi dizi ve filmlerini bile çekmeye başlayan platformlar var. Artık sektör değişiyor.

Tabi bu da bazı toplumsal değer yargılarına ters konuların denetimsiz olarak yayınlanmasının bazı kesimleri harekete geçirmesine yol açtı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre “isteğe bağlı” dijital yayıncılık platformları RTÜK’ten lisans almadan hizmet veremeyecek ve içerikler RTÜK tarafından denetlenecek. Bu da akıllara sansürü getiriyor ve insanların para vererek izledikleri bir hizmette sansür uygulamasını tartışmaya açıyor. Bir yandan da çocukların bu olumsuzluklardan korunması gerekiyor ve söz konusu çocuklar olunca denetim taraftarlarının eli güçleniyor.

Her toplumun değer yargıları önemli olup çağa göre de değişebilen bir yapıdadır. Günümüz gençlerini eve kapatıp her pazar banyo yaptırıp tek kanalda bir diziyi izlemelerini beklemek saçmalık olacaktır. Biz o dönemin insanları olabiliriz ve belki de o dönemin şartlarında teknolojinin bize sunduğu ölçüde ve bilgide hayatlar yaşadık fakat günümüzün çocukları, gençleri bizlerden çok daha hızlı bir hayata ayak uydurmak zorundalar. Sadece ülke gerçekleriyle şekillendirilemeyecek kadar global ve iç içe geçmiş değer yargıları döneminde yaşıyoruz.

Teknolojiyle birlikte yayılan bu hızlı ağdan kopmak demek dünyadan kopmak anlamına gelir. Pozitif bilimlerden eğlence sektörüne siyasetten sanata her alanda dünyada anlatılan resmedilen eserlere ulaşmak çok önemlidir.

Teknolojiyle gelişen dijital platformlara erişim yine teknoloji ile yaş gruplarına göre sınırlandırılabilir fakat tamamen eski sansürcü anlayış insanları daha da meraklı hale getirip kötüyü farketme veya seçimleri tartışmayı yok ettiği anda daha da kontrolsüz ve psikolojisi bozuk bir toplum haline dönmemize neden olacaktır.

Karşılıklı fikir birliği içerisinde gerekli yasal düzenlemelerle bu olumsuzluklardan kurtulmamız dileğiyle…

Tellmeinn Psikoloji ve Danışmanlık Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No:7 Kat: 2 Daire: 27 Beylikdüzü/İstanbul 02128732017

Tags: , , , , , , ,

Bilgi Alın
1
Buradayız, sizi dinliyoruz.