Beylikdüzü/İstanbul
02128732017
info@tellmeinn.com

Kaygılı Anneler Rehberi; Sağlıklı Besleme

Kaygılı Anneler Rehberi; Sağlıklı Besleme

Ebeveyn olmak zordur. Ancak bazen çocuk olmak da zordur.

Çocuklarına aşırı düşkün ve onlar için fazlası ile endişelen anneler kimi zaman çocukları için zorlayıcı olabilirler. Okula başlama yaşı gelen çocukların bazılarında görülen kaygı kimi zaman anne ya da babalardan geçmektedir.

“Acaba beslenmesini yedi mi, koşturup terledi mi, arkadaşlarıyla iyi geçindi mi?” diye düşüne düşüne son zili bekleyen bu anneler her okul çıkışı çocuklarını aynı heyecanla karşılayıp gerekli kontrolleri yaparlar.

Bu durum çok yaygın olarak görüldüğünden çok fazla garip gelmemiş olabilir. Ancak bir de yeni nesil kaygılı anneler var.

Çocukları için sıradan bir endişenin ötesinde yüksek bir kaygı yaşıyorlar. Ya da üzerlerine o kadar titreyip hassasiyet gösteriyorlar ki çocuğun gerçek dünyayla tanışması küçük bir şokla gerçekleşiyor.

Hepimiz sağlıklı beslenmenin önemini biliyoruz. Mümkün mertebe yapay yiyeceklerden, katkı maddelerinden ve zararlı içeriklerden korunmaya çalışıyoruz. Ancak bu kaygılı anneler çocuklarına metropolde köy hayatı yaşatma çabasındalar.

En son görüştüğüm bir annenin çocuğu için alıp yaptıkları beni oldukça şaşırttı.

Mesela bir arkadaşının doğum günü partisine gittiklerinde kendisine başka bir servis geliyor. Yani aynı pastadan yiyemiyor.

Kesinlikle hamburger vs gibi yiyeceklere dokunmuyor. Hazır yoğurt alınmıyor, özel gelen sütten yoğurt yapılıyor. Kendi doğum gününde tamamen organik ve meyve aramoları ile şekerlendirilmiş pastaları yiyiyor.

Televizyonla teması çok az. İzlenecek olan bütün çizgi filmler ya önce anne tarafından izleniyor ya da çeşitli internet sitelerinin güvenilir yazarlarından alınan bilgilere göre onaylanıp izletiliyor.

Bildiğimiz türden aşı asla yok. Ev yapımı aşılar için yurt dışından kitler geliyor.

Her sabah çörek otu ve bal karışımları yeniyor.

Çocuğun fiziksel gelişimi için ekstra bir çaba sarf edilmiyor; onun yerine doğal bir şekilde büyümesinin önü açılıyor. Bir yerden bir şey alması gerektiğinde boyu yetiyorsa kendi alıyor yetmiyorsa tabure getirip üstüne çıkarak alıyor. Yani kendi işini kendisinin halletmesi sağlanıyor.

Ve daha sayamayacağım bir çok detay…

Benim kanaatim sağlıklı beslenmenin ve doğal büyümenin gerekli olduğu yönünde. Ancak toplumun gerçeklerinden tam anlamı ile izole edilmiş hayatında çocuklar için bir takım sakıncaları olabilir.

Sakınılan tatlarla geç tanışan çocuklar geçip giden günlerinin acısını çıkarmak isteyebilir. Burada önemli olan sağlıklı beslenme diyeti oluşturulurken çocuğa sağlıklı beslenme bilincinin de aşılanması.

Neyse ki konuştuğum anne bu konularda oldukça kabiliyetliydi. 🙂

Hepinize güzel iletişimlerin olduğu tatlı çocuk-anne bağları dilerim…

0212 873 20 17

Tellmeinn Psikoloji ve Danışmanlık Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi No:7 Kat: 2 Daire: 27 Beylikdüzü/İstanbul 02128732017

Nasıl Gelinir?

Tags: , ,

Bilgi Alın
1
Buradayız, sizi dinliyoruz.