Beylikdüzü/İstanbul
02128732017
info@tellmeinn.com

Kaygı(Anksiyete) Bozukluğu

Kaygı(Anksiyete) Bozukluğu

Kaygı, canlılarda var olan doğal bir duygudur.

Geniş düzlüklerde otlayan bir ceylanın ömrünü uzatan şey de kaygıdır. Bütün canlılar aynen bir ceylan gibi hayatta kalma süresini uzatmak üzere kaygısını canlı tutar.

Yüksek bir yerden bakarken yaşanan kaygı yüksekliğin ölçüsüne göre farklılık gösterir ve daha sıkı tutunmamızı sağlar. Yani kaygı berberinde “dikkati” getirir. Dikkatli davranmamız yaşanacak kazaların ve yapacağımız hataların büyük ölçüde önüne geçer.

Ancak kontrolden çıkan kaygı yaşamsal faaliyetlerimizin önünde geçer. Aşırı kaygılı insanlar normal düzeyde olan insanlara göre çok daha fazla uyarıcı alır. Sürekli “kötü bir şey olacakmış” gibi hissetmek kalp çarpıntısının artmasına ve nefes alıp vermede düzensizliğe sebep olabilir.

Kaygı bozukluğu olan bir insana düşüncelerinden ötürü “çok abartıyorsun”” demek doğru değildir. Çünkü artık o düşünceleri kendi yönetme becerilerini kaybetmiştir.

Kaygı bozukluğu olan insanları ancak daha önce aynı problemi geçirmiş bireyler anlayabilirler.

Bu bozukluğa sahip bireylerde sinir, gerginlik, huzursuzluk, terleme ve ellerde titreme gibi belirtiler görünmektedir. Kaygıları mantık süzgecinden geçmez. Bir takım planlarını ve görüşmelerini bu sebeple iptal edebilirler. Anksiyete atağı dönemlerinde algıları daha açık olur ve gürültüye tahammülleri olmayabilir. Bir işi yapmamalarının sebebi tembellik değil içinde bulundukları kaygıdır. Kaygı bozukluğu olan  insanların farklı meşguliyetlere yönelmeleri de kaygılarını hafifletmez.

Kaygı bozukluğu olan yakınlarınıza iyi niyetle verdiğiniz öğütler de maalesef onlar için pozitif bir katkı oluşturmayacaktır.

Kaygı bozukluğu olan bireylerin zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım almaları hem kendileri hem de çevreli için en iyi yol olacaktır.

0212 873 20 17-0552 491 99 27

Barış Mahallesi Karadeniz Caddesi 

No:7 Kat: 2 Daire: 27 

Beylikdüzü/İstanbul 

02128732017

Beylikdüzü Psikolog

Nasıl Gelinir?

Tags: , , , , , ,

Bilgi Alın
1
Buradayız, sizi dinliyoruz.