Beylikdüzü/İstanbul
02128732017
info@tellmeinn.com

En Az 1000 Like Alırız

En Az 1000 Like Alırız

Hayır alamazsınız…

Yaşadığımız zaman diliminin çok büyük ve sınırsız beklentileri var. Yaptığımız işlere bağlı olarak gelişen beklentilerimizin rasyonelliği konusunda kimi zaman mantığa uygun olmayan dozlara kaçabiliyoruz.

Sosyal medya kanallarında gördüğümüz ve izlerken “bu ne ya bunu biz de yaparız…” diye değerlendirdiğimiz içeriklerin arka planlarını bilmiyoruz. Daha doğrusu önemli olanın sadece içerik olduğu yanılgısına kapılıyoruz.

İnternet ve sosyal medya çılgınlığından önce de bu tür beklentiler vardı. Televizyon kanalları ve yapım şirketleri için “mükemmel senaryolar” yazan bir çok genç işin sadece senaryo yazma ile sınırlı olmadığını geç de olsa anladı.

Kimisi bu tür işlerle ilgili yetersizliğini kabul ederken kimisi sektörde bir “dayısının” olmadığına dem vurdu.

Şimdilerde ise sosyal medya size arkanızda bir dayınız olmadan yükselebilme imkanı sunuyor. Bu imkanı sunarken kendi organik şartlarını ve olmazsa olmazlarını oluşturuyor.

Sosyal medyanın gücünü erken dönemlerinde keşfeden “içerik üreticileri” hala popülerken bir yandan da hızlı bir şekilde değişim gösteren beklentilere cevap vermeye çalışıyorlar. Zaman zaman çeşitli riskler alarak uzun süre yükselişte olan izlenme ve takip grafiklerini yükseklerde tutmaya devam etmek istiyorlar.

Dışarıdan bakıldığında yazılan yazıyı okumak gibi görünen ya da kendi aramızdaki samimi muhabbetin ekrana yansıtılmış hali gibi algılanan bu içeriklerin popülerleşmesi ve en azından her hafta yeni bir içerikle sahip olunan kanalların ve sosyal medya hesaplarının canlı tutulması çok fazla değişkenin bir arada kontrol edilmesi ile mümkün oluyor.

Çok fazla teknik detaya girmeyeceğim. Bu işi yapanlar ya da yapmak üzere yola koyulanlar ne demek istediğimi çok iyi anlamıştır. İzlenen ve sosyal medya akışlarınıza düşen “ işte o gizli gerçek-daha önce görülmemiş detay- sırrını açıklıyorun- aman tanrım o da ne” gibi başlıklar da aynı amaca hizmet ediyor.

İş bulma olanaklarının azaldığı günümüzde sosyal medya kurtarıcı gibi görünüyor. “Hiçbir şey yapamasam açarım bi youtube kanalı oradan yürürüm…” diyen birçok genç maalesef aradığını bulamıyor.

Bir çok kişi önemsemiyor gibi davransa da sosyal medyada var olmak, like alabilmek, yorumlarda geçebilmek çok önemli. Zaten sosyal medya hesabına sahip olmak çoğu zaman şahit olduğumuz ve sahip olduğumuz güzellikleri paylaşıp aynen bizim beğendiğimiz gibi beğenilmesini sağlama amacını taşıyor.

Bu amacın yanında kendini özel, yetenekli ve farklı hisseden bireylerin bir heyecanla genele açık olarak oluşturdukları sosyal medya kimlikleri karşılık bulamayınca belirgin bir hayal kırıklığı oluşmaktadır. Aynı şekilde başarılı sosyal medya hesaplarının takip oranlarının düşmesi de bireylerde çöküntüye sebep olabilmektedir.

Ülkemizde ve dünya genelinde intihar eden sosyal medya fenomenlerinin sayısı da oldukça endişe vericidir.

Yaptığımız kişisel yatırımlar kariyerimize ve yaşamımızı idame etme şeklimize etki etmektedir. Bu tür geçiş hedeflerine çok fazla anlam yüklemek ya da bu tür hedeflerle ilgili yüksek beklentilere girmek yaşayacağımız kötü hislerin şiddetini artırabilir.

İnternet ve sosyal medya üzerinden yapılan ve finansal beklentilerin olduğu işlerin teknik olarak normal bir iş kurmaktan farkı yoktur. Yani her ikisi için de bütçe, yetenek, malzeme, kadro, reklam ve en önemlisi zaman gerekir.

Bu tür işlerle ilgili girişimde bulunurken bunun bir deneme olduğunu, farklı riskler içerdiğini unutmadan devam etmek gerekir.

Sonuç ne olursa olsun bu yolculuktan iyi bir tecrübe kazanarak çıkacağınızı unutmayın.

Bu arada belki 1000 like alabilirsiniz. 🙂

Baran Mermer

Tags: , , , , , , ,

Bilgi Alın
1
Buradayız, sizi dinliyoruz.